Mezinárodní WCS akce
a co na nich čekat
Protože se nás spousta z vás ptá, jak to funguje na mezinárodních WCS akcích, tak vás v tomhle článku čeká shrnutí toho, co na nich čekat a jak si je co nejvíc užít.
WCS akcí se koná spousta po celém světě, v podstatě každý víkend můžete vyrazit na některou z nich. Obecně existují tři typy – social akce, které typicky obsahují workshopy a party, registrované akce, které zaštiťuje WSDC (World Swing Dance Council), kde jsou kromě předchozího také soutěže a trial akce, které fungují stejně jako registrovné akve. Trialy jsou většinou pořádané poprvé a chtějí získat WSDC-registry status, a tak za jejich soutěže nejde získat WSDC body. Další popis se bude týkat především WSDC akcí, ale obecně platí i pro neregistrované a trial akce.
Jak vůbec zjistit, že se nějaká akce koná? Nejúplnější seznam akcí najdete na webu weekenders.dance, z nich si pak podle vlastních kritérií můžete vybrat, co vás nejvíc zajímá. Najdete tam také odkazy na webové stránky a fb události daných akcí. Na těch pak jde typicky najít informace o registraci, lektorech, přesném místě konání a všem ostatním. Jako kritérium pro výběr akce můžete vzít například dopravní dostupnost, možnosti ubytování, skupinu, která jede, nebo později třeba taky oblíbené lektory.
Registrace se obvykle otevírá zhruba půl roku předem, ale záleží na každé akci. Je dobré sledovat jednotlivé fb události, kde se postupně objevují všechny informace. U menších akcí je potřeba hlásit se včas, protože spousta z nich je rychle vyprodaná. Obecně je výhodnější hlásit se v páru, protože pro jednotlivce bývá zaveden tzv. waiting list, kdy se párují leadeři a followeři podle toho, jak se postupně přihlašují, aby akce zůstala víceméně vyrovnaná. Pro leadery to většinou není tolik problém, ale pro single followery je waiting list občas dost dlouhý.
Obecně se jde setkat se dvěma základními typy passů. Full pass/workshop pass, který, jak už název napovídá, zahrnuje vstup na workshopy s lektory plus party, a party pass, který zahrnuje jenom party. V obou variantách pak bývá přístup na soutěže. Party passy typicky dovolují trochu víc spánku, socializace a třeba prohlídku města, kde se daná akce koná. Full passy jsou zase díky workshopům nabité novými informacemi, takže záleží, co komu víc vyhovuje. Často je taky možné se ještě navíc zúčastnit nějakých intenzivek, na které se přihlašuje zvlášť a které se často konají před zbytkem akce, nebo v “dírách” rozvrhu. Navíc se večer před začátkem akce často koná preparty, na kterou si můžete přijít zatančit, i když to znamená dorazit už o den dřív.
Při registraci je také potřeba vybrat level, do kterého se chcete přihlásit. Organizátoři standardně jednotlivé levely popisují tak, že každý, kdo se do něj hlásí, má mít nějaké schopnosti a u některých levelů také přidávají požadavek na určitý počet bodů dané divize získané ze soutěží. Pokud tato pravidla z jakéhokoliv důvodu nesplňujete, ale rádi byste se dostali do vyšší úrovně, pak na většině akcí bývá tzv. auditions, kde si zatančíte s dalšími lidmi, kteří se chtějí dostat do stejné úrovně jako vy. Lektoři pak určí, pro koho je daná úroveň vhodná. Nepomohlo vám audition, ale rádi byste se přece jenom dostali do vyššího levelu? Nevadí, akce mívají později také tzv. crying office, kde si člověk většinou zatancuje přímo s jedním z lektorů, a tím pádem dojde k posouzení schopností nejen „zvenku“, ale také „zevnitř z páru“. Pokud vás stresují auditions, nesoutěžíte, nebo jste jenom podali nižší výkon, než si myslíte, že zvládnete, pak je tohle řešení právě pro vás.
Na kurzech používáme jiné úrovně, než jaké jsou vypsané na akci, proto věnujte popisům úrovní pozornost. To, že jste například v kurzu WCS III+IV nemusí znamenat, a většinou ani nebude znamenat, že byste na WSDC-registry akci měli vybírat z levelu 3 a 4.
Mějte prosím důvěru v organizátory a v učitele, kteří mají rozřazení na starosti. To, že se přihlásíte na nesprávnou úroveň, může znamenat, že někdo, kdo by do dané úrovně patřit měl, se do ní ani přes audition nedostane třeba proto, že už v ní není místo. V jiném případě to sice nikoho dalšího „místo na jeho úrovni stát nebude“, ale ani vy si to pak tolik neužijete a možná taky budete jedním z těch, se kterými si to ostatní nebudou moci vyzkoušet. Pokud si úrovní nejste jistí, pak se vždycky můžete zeptat svých lektorů a nebo se přihlásit do nižší úrovně a zkusit se dostat do vyšší právě přes auditions.
Pak už jsou tu samotné workshopy. Za víkend jich může být různý počet, některé pro váš konkrétní level a jiné pro všechny, tzv. all levely. Trvají obvykle hodinu a v jejich průběhu se střídají partneři stejně jako na kurzech. Nezapomeňte se předem podívat, kdy začínají auditions, případně vaše první workshopy a doražte s dostatečným předstihem, abyste se stihli na akci zaregistrovat. V tomhle čase totiž bývá na registraci spousta lidí, tak abyste všechno v klidu stihli. Na některých akcích jsou dokonce auditions povinné, což je taky dobré si zkontrolovat.
No a jak je to s těmi soutěžemi? Ty se zpravidla konají v sobotu odpoledne a trvají až do večera. Jsou ve formě tzv. Jack’n’Jillu a soutěží se v různých kategoriích daných WSDC divizemi. Pokud jste nikdy nesoutěžili a chtěli byste to zkusit, pak se vás týká kategorie Newcomers nebo Novice. I v případě, že ale soutěžit nechcete, tak se můžete přijít podívat, ať už na první kola, nebo třeba až na finále. Typů soutěží na akci může být i víc např. strictly, all-european, switch atd. O tom, jak přesně ale WCS soutěže fungují třeba zase někdy příště.
Poslední, s čím se na mezinárodních akcích určitě potkáte, jsou pro-shows, které se konají většinou okolo půlnoci na party a na kterých si zatančí lektorské páry. Naživo to stejně jako soutěže umí být skvělá podívaná a určitě za to stojí. Pokud tedy daný čas nechcete věnovat spánku před party. 😉 Co se party týče, tak tam také existuje více přístupů. Na social dancing jsme většinou všichni natěšení, občas se pak ale stává, že je parket dost plný. Pro někoho je pak strategičtější vyrazit na party velmi brzo nebo naopak později, kdy na parketu není tolik lidí. Na party, stejně jako na workshopy, je fajn mít nachystanou nějakou svačinku s sebou. Pravděpodobně ji nebudete potřebovat vždycky, ale je lepší být připravený.
V každém případě si ale akci zkuste co nejvíc užít a nezapomeňte, že i při tančení je potřeba jíst a spát. 😉 Postupně určitě zjistíte, jaké akce vás nejvíc baví a jak si naplánovat program na nich, abyste zvládli všechno, co chcete. Těšíme se, že se s vámi na spoustě z nich potkáme!